Wednesday, August 11, 2010

Hy-Vee: 8/4-8/17

Below are the best items I see for the week. My goal here is to get you the best price possible! I compare prices to Aldi because I believe if you can beat or come close to the Aldi price you are getting a GREAT DEAL! That being said I don't post everything in the ad, just the stuff that is a good deal.

REMEMBER: This is week 2 of the 2-week ad Hy-Vee put out last week. There are a few new deals which I have highlighted.

New Deals:
Hunt's Spaghetti Sauce (26 oz.) - $.99

Hunt's Ketchup (24 oz) - $.88

Hy-Vee Russet Potatoes (5lb. bag) - $1.18

Hy-Vee Frozen Apple Juice or Grape Juice Cocktail- $.99

Hy-Vee 1/2 gallon Chocolate Milk - $1.58

Hy-Vee American Cheese singles ( 12 oz.) - $.99

2-WEEK Ad!

Crayola Crayons (24 ct) - $.19

Elmer's Glue (2 ct) - $.19

Elmer's Glue (4oz.) - $.19

1 Subject Notebook (70 sheets) - $.19

Starkist Chunk Tuna - $.39 with in-ad coupon

Hy-Vee Maccoroni and Cheese - $.19 with in-ad coupon
Beats Aldi off brand price 0f $.29

C&H Pure Cane Sugar - $1.48 with in-ad coupon

Hy-Vee Tortilla Chips - $1.00
Same as Aldi off brand price

Hy-Vee Fruit Snacks - $1.00

Midwest Country Fare Apple Juice -$.88 in-ad coupon

Barilla Pasta - $.88
Beats Aldi price of $.99

Welch's Jelly and Jam - $1.98
Use $1/2 from 6/6 SS
Use $.55/1 from 8/1 SS
Final Price - as low as $1.43/1 ($.98/1 on Tuesdays in Topeka)

Kraft BBQ - $.69 with in-ad coupon

Hy-Vee Apple Sauce - $.88 with in-ad coupon
Beats Aldi price of $.99

Kraft Dressing - $1.88
Use $1/1 6/20 SS
Final Price - $.88

Ground Beef 3lb. roll - $5.99

Hy-Vee cream cheese - $.88 with-ad coupon
Beats Aldi brand price of $.99

Farmland Jumbo Hot Dogs - $.79 with in-ad coupon
Use Farmland Mailer $1/1 coupons
Final Price- FREE

Suave Shampoo or Conditioner - $.99 with in-ad coupon

Hy-Vee margarine - $.50 in-ad coupon

Hy-Vee Frozen Orange Juice - $.99 with in-ad coupon

Back-to-School Deal: Thanks to Stephanie B for putting this deal together!
Buy 5 Pepsi products and get a book-bag filled with supplies (valued at 24.99) for $4.99

Deal Scenario
Buy 10 Pepsi Product 2 Liters -$10.00
Use 5 $1/2 Tear pad coupons -$5.00

The 2-liters are only $.50/1 and you get two book bags for 9.98
Total OOP is 14.98, a savings of $45!

Produce:

California Bartlett Pears - $.99/lb.

Ripe and ready California Peaches - $.99/lb.

Chilian Braeburn Apples - $.88/lb.

Grimmway Farm Carrots (32 oz.) - $1.48

Dole Celery - $.97

Monteray Whole White Mushrooms (8 0z) - $.77 with in-ad coupon


If you would like to see deals at other grocery stores be sure to visit the BeCentsAble Grocery Gathering here!

4 comments:

Stephanie Bruce said...

Country Crock is part of the promotion for buy $15 get $5

There are $1 off 2 coupons from a paper a few weeks back mine was in a local paper its yellow lol

if you buy 10 ($15) use 5 coupons ($5)
You get back a $5 Cat and you have spent $5 on 10 country crock butters. so .50 each. Good price. We use it in everything

Stephanie Bruce said...

Kelloggs Deal
They have wear if you buy 10 kelloggs items you can get $10 coupon for your next order.

Everything is supposed to be 2 for $5

Cheapest thing would be the Kelloggs Cinnabon cereal. it had qs for .75 off 1

Buy 10 cinnabon @ 25$
Use 10 Cinnabon coupons @7.50
Get back $10 q

its 7.50 for 10 cereals

PLUS SUBMIT for the Kelloggs $10 back to school wyb 10 rebate.

Makes it a MM of $2.50

Another deal
Buy 10 Poptarts @ $ 25
Use 5 $1 off 2 = $5
Get back $10 ONYO from Hyvee

TOTAL spent $10
Submit for rebate get $10 back

FREE Poptarts! lol

Stephanie Bruce said...

http://www.commonsensewithmoney.com/2009/07/kelloggs-fuel-school-rebate/

Where I found the rebate and its info.

Stephanie Bruce said...

Right Guard Deal
1.88 Each BUY 6

COUPONS available
FACEBOOK 1.50 /1 (not sure if you can print 2 but assuming you can)
RIGHTGUARD.com 1.50/1 (should be able to print 2)
Smartsource.com 2/2 Print 2

Buy 6 @ 1.88 each = 11.28
Minus 4 1.50 Qs = $6.00
Minus 1 2/2 q = 2.00

Total 3.28
get back $2 OYNO

Total cost is 1.28 comes out to like .21 each about